Ziemia zachwyca swoją różnorodnością biologiczną. Występują morza, oceany, góry, pustynie, lasy, wodospady. Niestety coraz bardziej sami wyniszczamy te ekosystemy naszymi postawami antyprzyrodniczymi. Pomimo licznych zmian klimatycznych, można nadal odnaleźć takie zakątki, w których człowiek występuje naprawdę rzadko.

Odległe lasy na półkuli północnej

Do grona jednych z bardziej dzikich terenów planety można z powodzeniem włączyć lasy. Jednym z takich przykładów jest tajga. Ten rozległy ekosystem występuje na półkuli północnej-w Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie.

Charakteryzuje się występowaniem drzew iglastych, takich jak: świerki, sosny, limby, modrzewie i jodły syberyjskie. Nielicznie spotkać można także okazy liściaste, takie jak: brzoza, osika, jarząb. Specyfika występowania roślin sprawia, że tajga jest ciemna i występują praktycznie tylko wysokie drzewa. Im bliżej północy, tym ich korony stają się bardziej smukłe i strzeliste. Nie ma charakterystycznego w innych lasach podziału na warstwę krzewów. Nielicznie można jednać natknąć się na okazy jałowca. Wśród ściółki rosną grzyby, mech i borówka.

Warunki klimatyczne, które tam występują są nieprzyjazne człowiekowi. Przez ponad pół roku trwa tu zima, a temperatury spadają do nawet -50˚C. Latem, która jest bardzo krótkie, termometry wskazują ok. 20˚C. Jednak im cieplej, tym więcej pojawia się komarów i meszek.

Zaludnienie lasów borelanych

Pomimo niesprzyjających warunków do życia, tajga od wieków fascynuje człowieka. Bogactwo zwierząt sprawia, że chętnie pracowali tu myśliwi oraz rybacy. Z czasem pojawili się tu drwale, a nawet zaczęto zakładać kopalnie. Tereny leśne okazały się kryć w sobie potężne złoża ropy naftowej, węgla, gazu ziemnego oraz rud metali oraz diamentów.