Czy warto kupować używane opony ?

Wielu kierowców nie przywiązuje dużej uwagi do ogumienia auta, często jeżdżą na jednym komplecie nawet kilka lat. Jednak w oponach ważny jest długość bieżnika oraz jego stan. Często, jeśli są już zmuszenie wymienić opony, decydują się na zakup używanych opon. Jednak warto wiedzieć, czy taka inwestycja ma w ogóle sens, czy warto postawić na takie rozwiązanie.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłby zakup nowego kompletu ogumienia auta, nawet z niższej półki niż kupowanie opon z niepewnego źródła. Kupując opony używane Kraków, nie mamy pewności, że wszystkie cztery koła są w dobrym stanie technicznym. Może się okazać również, że opony pochodzą z auta powypadkowego. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, do jakiego wieku opony są bezpieczne podczas jazdy.

Na co zwrócić uwagę kupując używane opony

W czasie wypadków pod wpływem sił działających na koła wewnętrznej strukturze opony zachodzą zniszczenia, które są trudne do zweryfikowania. W takim przypadku może nastąpić nieoczekiwana eksplozja kół. Kupując używane koło najlepiej wybierać opony mające mniej niż 4 lata. Opona w dobrym stanie nie powinna posiadać żadnych uszkodzeń oraz wybrzuszeń, ponieważ takiego efekty nie są do naprawy. Na kondycję opon ma również wpływ na stan bieżnika. Powinien on być równomierny, występujące wszelkiego rodzaju przetarcia lub wyząbkowania świadczą o niewłaściwej eksploatacji opon. Wysokość bieżnika nie może być mniejsza niż 5 mm. Zużyte ogumienie nie zapewnia dobrej przyczepności na drodze, obniża bezpieczeństwo podczas jazdy w trakcie opadów śniegu lub deszczu.
Na portalach aukcyjnych, 4-letnie markowe zimówki w rozmiarze 16″ można kupić za ok. 500 zł za komplet. Przed dokonaniem zakupu warto je dokładnie obejrzeć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan bieżnika, czy jest równomierny na całej szerokości opon. W wewnętrznej stronie trzeba spojrzeć czy opona, nie była przypadkiem łatana. Gdy zaobserwujemy jakieś pęknięcia, ubytki, wybrzuszenia jest oznaka dyskwalifikującą oponę do zakupu.