W rozmowie z każdym kierowcą z łatwością dowiemy się, jak ważna jest wymiana płynów eksploatacyjnych w naszym pojeździe. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istotnym elementem naszego samochodu jest olej skrzyni biegów. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat tego, jaką rolę odgrywa olej w skrzyni biegów, kiedy kierowca powinien pomyśleć o wymianie oleju i jak taki proces wygląda.

Wielu kierowców nie ma pojęcia, że skrzynia biegów również musi być wyposażona w odpowiednią ilość specjalnego oleju. Jest to kwestia, o którą powinni dbać zarówno właściciele samochodów z automatyczną skrzynią biegów, jak i ci, którzy w swoich pojazdach posiadają jedynie manualną skrzynię biegów.

Czy olej w skrzyni biegów pełni ważną rolę?

Podobnie jak w przypadku innych elementów samochodu jak silnik czy układ kierowniczy, olej w skrzyni biegów pełni bardzo ważną funkcję smarowania wszystkich podzespołów, co gwarantuje nam długą żywotność układu skrzyni biegów i jego prawidłowe działanie.

W przypadku automatycznej skrzyni biegów olej pełni dodatkową, bardzo ważną rolę, jaką jest schładzanie ciepła z automatu. Tak jak w przypadku innych płynów eksploatacyjnych, tak również w przypadku oleju skrzyni biegów, jakość cieczy wpływa na zużycie przekładni, dlatego jest to zakup, na którym nikt nie powinien oszczędzać. Płynna praca skrzyni biegów to jeden z najważniejszych aspektów płynnej jazdy, a odpowiednia ilość dobrej jakości oleju skrzyni biegów zapewnia nam komfort jazdy.

Kiedy należy pomyśleć o wymianie oleju w skrzyni biegów?

Niestety w przypadku braku oleju w skrzyni biegów nie poinformuje nas żadna kontrolka, a widoczne objawy braku płynu to moment, w którym jest już za późno, a my możemy być przygotowani na znacznie większy wydatek związany z poważną naprawą. Dlatego też, w tym przypadku warto stosować zasadę uzupełniania tego płynu prewencyjnie.

Eksperci motoryzacyjni wskazują przebieg 50 tysięcy kilometrów jako właściwy do uzupełnienia stanu oleju skrzyni biegów. Kiedy możemy zauważyć brak oleju w skrzyni biegów? W przypadku tradycyjnych skrzyń, gdy przy zmianie biegów słyszymy hałas lub innego rodzaju zgrzyt. To właśnie moment, kiedy skrzynia może być uszkodzona w związku z brakiem wymaganego oleju skrzyni biegów. W przypadku samochodów z automatyczną skrzynią każda zmiana będzie poparta szarpnięciem lub oporem.

Jak wygląda wymiana oleju w skrzyni biegów i ile ona kosztuje?

Wymiany oleju można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wymiana statyczna, czyli wlanie nowego płynu. Wadą tego rozwiązania jest możliwość wymiany zaledwie 50% oleju. Znacznie bardziej skuteczną metodą jest wymiana dynamiczna, która polega na użyciu specjalnego narzędzia do wymiany oleju w obieg.

Pompa oleju wypycha w takim układzie zużyty płyn i napełnia go nowym. Ta metoda powinna być jednak wykonywana przez profesjonalistów. Koszt wymiany oleju nie powinien przewyższyć kwoty 100 złotych, co jest stosunkowo niską ceną, a zapewni nam dalszy komfort jazdy.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.autocaros.pl/