Lubimy jeździć samochodem a dla większości z nas własne auto pozostaje najpopularniejszym środkiem transportu. Jeździmy w ten sposób nie tylko na wakacje, na weekend za miastem czy krótkie wycieczki ale używamy samochodu również na codzień – dojeżdżając do pracy, na zakupy czy do lekarza. Cztery kółka to marzenie wielu młodych ludzi. Samochodem dojedziemy wszędzie tam, gdzie nie kursuje komunikacja miejska. Wszystko byłoby idealnie gdyby nie wysokie spalanie. To coraz częściej spędza kierowcom sen z powiek szczególnie, że benzyna do tanich nie należy. Na rynku już od wielu lat funkcjonują pojęcia takie jak ecodriving, downsizing, nowoczesne diesle itp. Kierowcy chcą spalać mniej z przyczyn ekonomicznych ale również ekologicznych. Niskie spalanie to oszczędności w portfelu ale także mniej szkodliwych spalin w powietrzu.

Sprawdzone sposoby

Sposobów na niskie spalanie jest wiele, niektóre są bardzo proste, wymagają jednak zmiany nawyków kierowców. Pierwszym krokiem w celu osiągnięcia niższego spalania powinna być kompleksowa ocena stanu technicznego pojazdu. Obecne w nim usterki (źle ustawiona zbieżność, wypalone świece itp.) wpływają na zwiększone spalanie paliwa. Warto również skontrolować silnik i ciśnienie w oponach. W silniku zwiększać zużycie paliwa może obecność starego oleju czy zapchany filtr powietrza. Złe ciśnienie opon to kolejna przyczyna z powodu której nasze auto spala więcej. Sprawdzamy również bagażnik – być może znajdują się tam niepotrzebne rzeczy, których wożenie także wpływa na spalanie. Jeśli zatem wozimy zbędny balast, powinniśmy jak najszybciej się go pozbyć. Również klimatyzacja, radio i światła mogą zużywać więcej paliwa dlatego czasem możemy korzystać z nich oszczędnie lub ograniczać ich używanie.
Na koniec warto przypomnieć o regularnym serwisowaniu naszego auta jak również regularnej wymianie oleju, filtra powietrza, świec czy dbałości o hamulce.

Zasady ecodrivingu

Ecodriving również ma na celu osiągnięcie niskiego spalania. Dzięki kilku prostym zasadom możemy sprawić, że nasze cztery kółka będą spalać mniej niż do tej pory.
Przede wszystkim pamiętamy o wyrobieniu w sobie odpowiednich nawyków – podczas dłuższych postojów wyłączamy silnik, dbamy o prawidłowe ciśnienie w oponach, dbamy o płynną jazdę, zachowujemy odpowiednią odległość czy delikatnie operujemy gazem w czasie jazdy.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Marvis Markuszowa