Posiadacze sportowych samochodów czy modeli stuningowanych powinni stawiać na najwyższą jakość podzespołów i części zamiennych. Jednym z kluczowych elementów są oczywiście sportowe klocki hamulcowe. Sprawdź już teraz, czym warto się kierować podczas wybierania klocków hamulcowych przeznaczonych do samochodów sportowych, aby dokonać najlepszego wyboru.

Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając klocki hamulcowe do sportowych samochodów?

Podczas wybierania odpowiednich klocków hamulcowych trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Jedną z bardziej istotnych jest ta związana z wyborem produktu odpornego na wysokie temperatury. Wbrew pozorom jest to ważniejszy aspekt nawet od siły tarcia. Przy standardowym prowadzeniu samochodu klocki hamulcowe nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Dopiero przy bardziej wymagających nawierzchniach, np. terenach górzystych, gdzie często dodatkowo dusi się hamulec, może dojść do przegrzania klocków hamulcowych.

  • W przypadku jazdy pojazdami sportowymi np. na torach wyścigowych lub po prostu podczas szybkiej jazdy zwykle klocki hamulcowe będą niewystarczające. Dlaczego? Podczas zbyt dużej eksploatacji hamulca zwiększa się ich temperatura, a to powoduje wytwarzanie się gazów, tworzących poduszkę, która gromadzi się między tarczą a elementem ciernym. To prowadzi do zmniejszenia wydajności hamowania i przegrzewania się klocków hamulcowych, które w konsekwencji mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Dlatego tak ważne jest wybranie do samochodów sportowych specjalnych klocków hamulcowych, wykonanych z materiałów, które są w stanie przetrwać nawet w bardzo wysokich temperaturach. Przegrzanie ich jest już znacznie trudniejsze, a więc rzadziej istnieje konieczność ich wymiany.
  • Pamiętaj, aby dobrać klocki do nawierzchni, po której będziesz jeździć oraz do stylu jazdy. Jeśli zamierzasz jeździć po autostradach i drogach, to zwróć uwagę na klocki uniwersalne. Gdy jesteś profesjonalistą, który jeździ na obiektach wyścigowych, to zdecyduj się na klocki torowe.

Nie zapomnij też o zmianie tarczy hamulcowej!

Gdy zdecydujesz się zakupić nowe sportowe klocki hamulcowe do auta sportowego bądź tuningowanego, to istotne staje się również dobranie do nich wysokiej jakości sportowej tarczy hamulcowej. Do wyboru są wtedy modele w wersji nacinanej oraz w wersji nawiercanej. Otwory w tarczy mają za zadanie skuteczne usunięcie, gromadzących się w klockach gazów i pyłów. To wszystko sprawia, że praca klocków hamulcowych staje się efektywniejsza, a ryzyko ich przegrzania znacznie się zmniejsza.