Najem długoterminowy oraz leasing to dwie najpopularniejsze formy finansowania pojazdów wśród polskich przedsiębiorców. Oba mają swoje niewątpliwy plusy i minuty. Każdy ma też zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jeżeli należysz do osób zastanawiających się, który ze sposobów finansowania wybrać, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Wyjaśniamy w niej, czym różni się wynajem samochodu od wzięcia go w leasing. Zachęcamy do lektury.

Najem długoterminowy a leasing – kwestia wykupu auta

W kontekście porównywania ze sobą wynajmu oraz leasingu pod uwagę zwykle brany jest najem długoterminowy. Wynika to z czasu trwania podpisywanej umowy. Dużo trudniej byłoby zestawić ze sobą usługę najmu krótkoterminowego (na parę dni) z kilkuletnim leasingiem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik wypożyczalni aut Abacus Car Rental, która oferuje swoje usługi na terenie największych miast w Polsce:

Zasadniczą różnicą pomiędzy obiema formami finansowania samochodu jest możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu wykup jest właściwie obligatoryjny. W innej sytuacji spłata comiesięcznych rat przez cały okres korzystania z auta staje się nieopłacalna. Jeżeli chodzi o wynajem, to po wygaśnięciu umowy klient może oczywiście zdecydować się na wykup użytkowanego samochodu. Ma to jednak miejsce bardzo rzadko. Większość najemców decyduje się na zwrot dotychczasowego modelu, a następnie podpisanie nowej umowy na inne auto. Dzięki temu nie ponoszą oni żadnych dodatkowych kosztów po zakończeniu umowy. Pod tym względem najem jest więc dużo korzystniejszy.

Najem długoterminowy a leasing – serwisowanie pojazdu

Kolejną różnicą pomiędzy wynajmem długoterminowym a wzięciem auta w leasing jest kwestia serwisowania użytkowanego samochodu. W przypadku pierwszej formy finansowania koszty przeglądów, wymiany opon oraz naprawy bieżących usterek spoczywają na właścicielu pojazdu. Jest nim firma wynajmująca. W cenie stałej miesięcznej raty wliczone jest również ubezpieczenie. Po podpisaniu umowy z leasingodawcą leasingobiorca jest zobowiązany do pokrycia kosztów wykonania wszystkich wymienionych wyżej usług z własnej kieszeni. Oczywiście istnieją także firmy oferujące klientom pakiety uwzględniające usługi dodatkowe, jednak w większości przypadków koszty codziennej eksploatacji pojazdu pozostają po stronie korzystającego z przedmiotu leasingu.

Najem długoterminowy a leasing – wysokość miesięcznej raty

Wiele osób ostateczny wybór dotyczący konkretnej formy finansowania samochodu uzależnia od wysokości miesięcznej raty za możliwość korzystania z auta. Nie ma się co oszukiwać – kwestia ceny jest bardzo istotna w każdej dziedzinie życia. Porównując ze sobą miesięczne koszty wynajmu długoterminowego samochodów oraz wzięcia ich w leasing, bardziej opłacalną formą jest najem. W tym przypadku stała miesięczna rata obejmuje opłatę za użytkowanie pojazdu, ubezpieczenie, coroczne przeglądy rejestracyjne oraz okresowe naprawy. Z uwagi na fakt, że w comiesięcznym czynszu leasingowym uwzględniona jest spłata wartości auta, forma ta jest korzystniejsza wyłącznie dla osób planujących zakup samochodu po zakończeniu umowy.