Z samochodem Kia Sorento, koreański producent wszedł w roku 2002 na rynek samochodów klasy SUV. Samochód zaprojektowany przez Petera Shreyera – twórcy sukcesu Kia Ceed.    Sorrento wybudowane zostało na bazie Hyundai Santa Fe i zastąpił wycofanego na krótką chwilę Kia Sportage. Sorrento jest off roadem, którego zadaniem jest pokonywanie wszelkiego rodzaju bezdroży. Jednak jego wyposażenie nie jest spartańskie. Podróżujący mogą się w nim poczuć jak w limuzynie.
Nadwozie sugeruje, że mamy do czynienia z SUVem ale podwozie jest zestrojone na jazdę po bezdrożach. Wewnątrz pojazdu znajdziemy między innymi bezkluczykowy system zamykania i otwierania drzwi, wysokiej klasy system audio.
Sorento jest proponowana z dwoma silnikami benzynowym CVVT o pojemności 2,4l i mocy 174KM oraz wysokoprężny VGT o pojemności 2,2l i mocy 197KM. Można również wybrać rodzaj napędu, w  zależności od własnych preferencji – napęd na jedną oś, do poruszania się po drogach oraz 4WD na off road. Jest to samochód na wskroś bezpieczny, wyposażony w mnóstwo systemów bezpieczeństwa