Grupę jadowitych węży z rodzaju micrurus, leptomicrurus i micruroides określa się terminem węży koralowych. Występują one na obszarze obu Ameryk.

Są to nieduże węże, mające długość mieszczącą się w przedziale od 70 do 80 centymetrów. Największy z tych węży to Micrusus spixi, który mierzy 1, 5 metra. Jest to wąż koralowy o jaskrawym ubarwieniu. Ciało tych koralowych organizmów prowadzących nocny tryb życia, pokryte jest regularnym deseniem utworzony z poprzecznych czerwonych, żółtych i czarnych pasów. Wąż ten tak samo jak wąż okularnik należy do rodziny zdradnicowatych. Poluje na drobne węże, jaszczurki a czasami ryby. Ich jad zawiera neurotoksyny, które porażają układ nerwowy. Z kolei zaś drapieżniki niezbyt często decydują się atakować koralowe węże, gdyż ich intensywny kolor ostrzega że są groźne.
Ten poruszający się powoli wąż posiada bardzo silny jad. Po ukąszeniu przez tego gada bez natychmiastowej pomocy lekarskiej, człowiek umiera.
Do najbardziej znanych osobników tego gatunku należy brazylijski Micrurus corallinus, znany też jako koralowy wąż właściwy oraz występujący w Meksyku i USA Micrurus fulvius, znany również jako koralowy arlekin.