Winiety na autostrady są potwierdzeniem uiszczonej opłaty za korzystanie z dróg publicznych w danym kraju. Dotyczą one dróg szybkiego ruchu, które wiele państw udostępnia nie tylko cudzoziemcom, ale też swoim obywatelom. Nie we wszystkich krajach można jednak znaleźć automatyczne sposoby poboru opłat lub podziału na odcinki drogowe autostrady z bramkami płatniczymi. Jeśli takie mechanizmy w jakimś miejscu nie znalazły zastosowania, wtedy stosuje się właśnie winiety – jedyne dokumenty, które potwierdzają prawo do przejazdu. W jakich krajach są konieczne?

Gdzie obowiązują winiety?

Większość krajów europejskich wymaga zastosowania dokumentów potwierdzających dokonanie opłaty za przejazd autostradami – jest nim winieta. Austria, Czechy, Słowacja, Węgry i Słowenia to jedne z nich. Niektóre z tych krajów nie mają możliwości zróżnicowanej konfiguracji czasowej. W przypadku Szwajcarii np. można kupić winietę tylko na rok. Decydując się na zakup winiety na autostrady, trzeba pamiętać o tym, że kalkulację cenową wykonuje się na podstawie cennika w walucie lokalnej.

Jakie są rodzaje winiet?

Winiety można kupić dla samochodów osobowych oraz motocykli. Osoby, które przejeżdżają przez dany kraj tylko jednorazowo, mogą zdecydować się na zakup najkrócej obowiązującej winiety – na 10 dni. Ich czas obowiązywania rozlicza się w trybie dobowym. Dostępne są też w przedziale czasowym na 30 dni i na rok. Czechy np. wymagają ponoszenia opłaty za korzystanie z autostrad dla wszystkich pojazdów – nawet tych, które nie przekraczają wagi 3,5 tony. Słowacja z kolei wymaga winiet również dla przyczepy. Zezwolenia na Węgry natomiast sprzedawane są dla busów do 3,5 tony, motocykli czy samochodów osobowych.

Winieta do Austrii nie jest dostępna w okresie czasowym na 30 dni – jak inne kraje europejskie. W zamian za to można dokonać zakupu winiety 2-miesięcznej. Najbardziej opłaca się jednak zakup winiet rocznych dla kierowców zawodowych, którzy nieustannie poruszają się po trasie.

Jak kupić winiety elektroniczne?

Winiety na autostrady w wersji elektronicznej znacznie ułatwiają kierowcom planowanie podróży. Od początku 2018 roku system elektronicznych płatności e-Toll umożliwia zakup tych pozwoleń online, bez konieczności zatrzymywania się w stacjonarnych punktach przekroczenia granicy. Gdyby nie te elektroniczne winiety wiele krajów nie mogłoby weryfikować dokonywanych płatności, a ich kontrola byłaby obowiązkiem wyłącznie policji. W obowiązującym systemie e-Toll monitoring dokonuje sprawdzenia wykupionej winiety, za pomocą odczytywania numerów rejestracyjnych.

Gdyby nie elektroniczna winieta w Austrii czy umożliwiająca przejazd przez inne kraje, cała procedura wymagałaby wielu formalności załatwianych przed wyjazdem. Winiety na autostrady oferuje m.in. sklep z winietami na autostrady e-winietki.pl. To wygodna propozycja dla wszystkich osób, które cenią sobie czas związany z kolejkami do opłacenia przejazdu przez autostrady za granicą.