Zakup nowego samochodu jest zawsze dużym wydatkiem – niezależnie, czy to nasze pierwsze auto, czy już któreś z kolei. Za każdym razem staramy kupić się coś, co coraz bardziej zbliża nas do naszego wymarzonego pojazdu. Bardzo często, ze względu na przystępną cenę, decydujemy się na samochody używane od osoby prywatnej bądź z autokomisu. Niestety, zdarza się, że opis auta nie zgadza się z jego rzeczywistym stanem. Bardzo często też wygląd zewnętrzny jest zachęcający, ale praca pojazdu już niekoniecznie. Warto wiedzieć, co i jak sprawdzić w samochodzie używanym, aby mieć pewność, że posłuży nam przez długi czas.

Historia pojazdu – sprawa kluczowa

Pierwszym, co warto zrobić, to sprawdzić historię danego samochodu na stronie CEPiK, gdyż opowie nam ona o wielu istotnych kwestiach. Dzięki tej stronie, jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, można otrzymać dane, które pomogą w ocenie stanu technicznego, co potwierdzi bądź zaprzeczy ofercie przedstawianej przez sprzedającego. Wszystko to oczywiście jest całkowicie darmowe.

zakup samochodu używanego

Będziemy do sprawdzenia potrzebować jedynie podstawowych danych, które znaleźć można między innymi na dowodzie rejestracyjnym. Sprzedaż samochodów to biznes, który czasem jest dość bezduszny, jednak każdy uczciwy sprzedający nie będzie miał nic przeciwko, aby udostępnić te informacje. Wystarczy wpisać w pokazane miejsca numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji, jak i numer VIN.

Dowiemy się z tej strony informacji na temat danych technicznych pojazdu, takich jak pojemność i moc silnika, odczytu licznika, ubezpieczenia OC, liczby właścicieli, jak i tego, czy pojazd nie jest kradziony. Jak widzimy, pozwoli to potwierdzić bądź zaprzeczyć temu, co mówi autokomis lub prywatny sprzedawca.

Jazda próbna – ważna rzecz

Nie musimy wiele wiedzieć o samochodach, aby móc sprawdzić podstawowe rzeczy związane z samochodem. Poza tym, kto z nas nie spróbuje przejechać się nowym autem? Tak więc skoro już mamy tę przyjemność, połączmy ją z pożytecznym działaniem.

Samochód używany w komisie

Kiedy wsiadamy za kółko, warto sprawdzić następujące rzeczy:

  • stan hamulców – jak szybko i sprawnie reagują,
  • kontrolki na desce rozdzielczej – warto dbać o bezpieczeństwo,
  • czy samochód nie zjeżdża na jedną ze stron – choć może mieć wiele przyczyn i trudno to sprawdzić na polskich drogach,
  • pracę rozrusznika,
  • aspekty estetyczne – różnego rodzaju nieprzyjemne wonie, które mogą zostać tam na długo.

Oczywiście to tylko podstawowe aspekty. Nie obędzie się jednak bez kontroli u specjalisty.

Sprawdzenie stanu technicznego w komisie samochodowym

Wizyta u specjalisty

Samochody używane, niezależnie czy kupione przez komis samochodowy, potrzebują oględzin specjalisty. Dobry mechanik sprawdzi wszystko to, co będzie konieczne do bezpiecznej i długoletniej jazdy. Warto wybierać zaufane firmy, które zajmują się tym od lat i mają wykwalifikowanych pracowników. Oczywiście każdy samochód będzie potrzebował innej kontroli w zależności od tego, jakie problemy są typowe dla danego modelu, ale można w skrócie zarysować, co będzie sprawdzane przez specjalistę.

Najważniejsze aspekty do sprawdzenia przez mechanika:

  • informacje na temat pojazdu – niezależnie, czy już mamy je wszystkie wydrukowane z podanej uprzednio strony, czy dopiero będą sprawdzane, specjalista zauważy wszystkiego rodzaju nieścisłości, które mogą zaistnieć,
  • stan kół i ogumienia – jest to kluczowy aspekt bezpieczeństwa,
  • oprogramowanie samochodu – im nowszy samochód, tym więcej elektroniki w nim, którą trzeba sprawdzić, gdyż odpowiada ona za coraz więcej możliwości pojazdu,
  • stan komory silnika – sprawdzone zostaną płyny eksploatacyjne, konstrukcja i jej możliwe błędy.

Łącząc własne działania z pracą profesjonalistów będziemy wiedzieć w stu procentach, co kupujemy.

Artykuł powstał we współpracy z komisem Tim Auto – samochodody używane z gwarancją