Nawet najbardziej uważnym i doświadczonym kierowcom zdarzają się wypadki. Nie zawsze występują one z winy kierowcy, czasami zawini ktoś inny lub przyczynią się do tego złe warunki na drodze. Wypadek, kolizja lub drobna stłuczka zawsze powodują stres i zdenerwowanie. Warto wiedzieć zawczasu co należy zrobić i jak zachować się w takiej sytuacji.
Jeżeli nie ma rannych, ani nie ucierpiały żadne osoby, a jedynie uszkodzeniu uległy pojazdy mamy do czynienia z kolizją. W takim przypadku wystarczy, że uczestnicy zdarzenia podpiszą stosowne oświadczenie, nie ma obowiązku wzywania policji. Można wtedy skorzystać z usług firm oferujących profesjonalną pomoc drogową.
Pomoc drogowa działa najczęściej 24h przez siedem dni w tygodniu i obejmuje naprawę na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu.
Jednak gdy zaistnieje wypadek w którym którykolwiek z uczestników doznaje obrażeń lub ponosi śmierć należy obowiązkowo wezwać policję, pogotowie ratunkowe a w razie potrzeby straż pożarną. Miejsce zdarzenia należy zabezpieczyć trójkątem ostrzegawczym oraz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. W tej sytuacji należy również spisać stosowne oświadczenie.