Olej przepracowany to jeden z surowców, który jest oczywistym odpadem powstającym w wyniku prac w mechanice samochodowej. Prowadząc warsztat, należy się mierzyć z tym, że właśnie taki odpad będzie się pojawiał a radzenie sobie z nim, czyli przechowywanie i utylizacja nie jest tak łatwa i tak oczywista jak może się wydawać. Niestety koniecznie jest działanie w zgodzie z przepisami, które bardzo dokładnie określają jak, gdzie, kiedy i w jaki sposób działać z olejem przepracowanym. 

    1. Co musisz wiedzieć prowadząc warsztat?

Przede wszystkim bardzo ważne jest to, żeby w pierwszej kolejności znaleźć firmę, która zajmuje się profesjonalnym wywozem odpadów niebezpiecznych. Z taką firmą koniecznie trzeba podpisać umowę, umowę, która po pierwsze będzie regulować to, kiedy i jak odbywać się będzie odbiór odpadów, a po drugie będzie dowodem, że w sposób zgodny z prawem pozbywamy się oleju przepracowanego. Nie ma innej możliwości, nie ma innej opcji i nie da się tego zrobić inaczej, niż tylko właśnie poprzez profesjonalną firmę, która działa w zgodzie z obowiązującymi zasadami i prawem. 

 

    1. Odbiór oleju przepracowanego krok po kroku 

Firma, której zadaniem jest odbiór odpadów niebezpiecznych ma w obowiązku, po podpisaniu umowy, dostarczyć do warsztatu beczki do składowania oleju przepracowanego. Jest to niezwykle ważne z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że olej przepracowany jest niebezpieczny dla środowiska i niebezpieczny dla zdrowia i przechowywanie go w sposób niewłaściwy jest szkodliwe i karalne. Dlatego jakikolwiek olej, który zostanie „spuszczony” z samochodów, czy innych pojazdów, musi zostać umieszczony w profesjonalnych beczkach i nigdzie indziej. Następnie, według osobistych ustaleń, firma przyjeżdża we wskazanym terminie po odbiór tych wypełnionych beczek. Olej może być przechowywany nawet przez kilka tygodni, dlatego taki odbiór najczęściej powtarza się raz w miesiącu, albo nawet raz na dwa miesiące. W przypadku kiedy tego oleju będzie naprawdę mało, nawet rzadziej. Warto to jednak skonsultować z firmą wywożącą odpady. 

 

    1. Ile to kosztuje?

 

Koszty wywozu odpadów niebezpiecznych nie są tak naprawdę wcale bardzo wysokie. Wszystko zależy od tego, jak daleko od miejsca prowadzenia naszej działalności jest firma, i jak daleko jest miejsce, w którym utylizowane są odpady. Dlatego najlepiej szukać firmy z okolicy i sprawdzać, jakie oferuje ona opcje i możliwości dla naszego biznesu. Z reguły oferty są do siebie bardzo zbliżone, ponieważ jest to usługa obowiązkowa, zatem poniekąd ceny regulowane są prawnie.

Chcesz wiedzieć więcej? Informacji szukaj tutaj – Wektor – skup oleju przepracowanego