Płyta meblowa to materiał, który jest całkiem łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu czystości. Większość ludzi przy sprzątaniu kuchni skupia się głównie na zlewie i blacie. Ale przecież często także szafki wymagają czyszczenia. Rozbryzgi jedzenia, tłuszcz i wilgoć mogą sprawić, że szafki staną się nieatrakcyjne. Jak więc je czyścić, jeśli są to szafki wykonane z płyty MDF?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest przygotowanie roztworu. Najlepiej sprawdza się mieszanka mydła do mycia naczyń i ciepłej wody. Nie warto używać silnych mydeł do mycia naczyń, ponieważ mogą one być zbyt szorstkie dla powierzchni drzwi szafek MDF. Zamiast tego lepiej użyć słabszego i rozcieńczyć je w jednej części mydła i dwóch częściach ciepłej wody.

Tak przygotowany roztwór należy nałożyć na ściereczkę z mikrofibry. Ściereczka z mikrofibry jest najlepszym narzędziem do czyszczenia drzwiczek szafek z MDF. Taki materiał znany z tego, że jest delikatny dla powierzchni i nie pozostawia na niej śladów. Dlatego dobrze sprawdza się używany do wycierania delikatnych powierzchni.

Obszar plam należy delikatnie przetrzeć szmatką w ruchu okrężnym. To pomoże pozbyć się zanieczyszczeń, które znalazły się na drzwiach szafy. Można położyć większy nacisk na dany obszar, jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa. Poza plamami, w taki sam sposób pozbyć się można kurzu i innych zanieczyszczeń.

Największą rzeczą podczas czyszczenia mebli z płyty meblowej, na przykład MDF, której trzeba unikać, jest nakładanie roztworu bezpośrednio na szafki. Nie warto nakładać zbyt dużo wilgoci na drzwi szafek, gdyż może to wpłynąć na pulchnienie szafek. Nie można też dopuścić do tego, aby woda dostała się do uszkodzonych miejsc lub zawiasów, ponieważ może to doprowadzić do dalszych uszkodzeń, a nawet do rdzewienia metalu.

Jeśli plama lub zabrudzenie jest naprawdę trudne do usunięcia, trzeba będzie uciec się do lekkiego szorowania. Najlepsza do tego będzie miękka szczoteczka używana do mycia zębów. Odrobina roztworu na szczoteczce pozwoli delikatnie szorować plamę lub zabrudzenie bez obaw o uszkodzenie powierzchni mebla. Twarda szczoteczka do zębów może pozostawiać ślady, więc najlepiej jej unikać.