Wiele osób próbuje domowymi sposobami leczyć drobne choroby oraz minimalizować ich objawy. Warto jednak pamiętać, że takie działanie nie zawsze musi być efektywne. Czasami może to utrudnić rozpoznanie schorzenia, dlatego też, jeśli dana metoda nie przynosi efektów w postaci całkowitego wyleczenia, lepiej porzucić ją i zdecydować się na wizytę u specjalisty.

Domowe sposoby na swędzenie skóry mogą obejmować różne działania. Swędzenie, które nigdy wcześniej się nie pojawiało, bardzo często bywa reakcją alergiczną na konserwanty, aromaty lub inne składniki kosmetyków. Często także używane środki czyszczące mogą powodować takie objawy. Dlatego też to właśnie od odstawienia nowych kosmetyków warto jest rozpocząć domowe leczenie świądu.
Swędzenie skóry może być również wywołane pasożytami. Zwłaszcza swędzenie skóry głowy może oznaczać bliski kontakt ze wszami lub pchłami. Obecnie w aptekach i nie tylko można nabyć produkty, które pozwalają pozbyć się tego typu problemów w zaciszu domowym. Całkowicie domowym środkiem może być ocet lub mocny wywar z wrotyczu. Taka domowa terapia może jednak trwać dłużej, dlatego zazwyczaj jest ona zalecana jako środek profilaktyczny.