Według statystyk, najwięcej wypadków z udziałem osób przemieszczających się pieszo, zdarza się na przejściach przez jezdnię. Powodów takich wyników może być kilka, od nieprawidłowego edukowania do nieodpowiedzialnych zachowań na jezdni.

Jak zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo?

Podstawą bezpiecznego poruszania się na drodze, już od najmłodszych lat staje się edukacja. Nie jest to skomplikowana wiedza, jednak dużym problemem staje się nieuwaga, lekceważenie przepisów, brak kultury na drodze ze strony kierowców, którzy nie respektują przejść dla pieszych. Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym zapewniają bardzo dobrze oznakowane drogi, a także bezpieczne przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną.

Dobrym rozwiązaniem byłoby także umieszczanie napisów na pasach, przypominających o sposobie poruszania się na drodze. Polskie prawo nie zabrania tego typu rozwiązania, które od dawna stosowane są na przykład w Londynie. Przejścia dla pieszych powinny być o wiele lepiej oznaczane i widoczne z większej odległości, na przykład poprzez umieszczanie na znakach odblaskowych elementów.