… jak temu zaradzić. Przybliżę Tobie ten problem. Pokażę, na co trzeba zwracać baczną uwagę. Chroń swoje jabłonie przed pasożytami.

W jaki sposób szkodniki uszkadzają jabłonie? Co trzeba wiedzieć?

Wszystko zależy od miejsca żerowania szkodników oraz od ich aparatu gębowego. Szkodniki jabłoni żerują zarówno na zewnątrz, jak i także w środku tkanek roślinnych. Istotne jest, aby możliwie jak najwcześniej, zaważyć pojawiający się problem. Wynika to z faktu, że szybki rozwój szkodników, które okupując jabłoń, nie spowodował dużego rozrostu na drzewie. Wtedy o wiele trudniej będzie można sobie poradzić z tym problemem. Pamiętaj, aby możliwie jak najprędzej, zacząć zwalczać je, żeby uchronić jabłonie.

Jakie szkodniki jabłoni wyróżniamy? Które żerują najczęściej na drzewie?

Spostrzegłeś właśnie, że Twoje jabłonie zostały zaatakowane przez różne gatunki szkodników. Różnią się one od siebie sposobem miejscem żerowania, a także morfologią. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych szkodników jabłoni zaliczamy przędziorki oraz szpeciele. Są to bardzo małe roztocza. Widać je doskonale gołym okiem. Spora część szkodników pojawia się już na początku wiosny – wtedy, gdy pojawiają się pierwsze liście na jabłoniach. Kolejne zauważysz w czasie, gdy zaczną kwitnąć drzewa. Mogą występować one przez cały okres wegetacji. Szkodniki dzielimy na dwie zasadnicze grupy gatunków. Do pierwszej zaliczamy szkodniki gryzące. Są nimi na przykład gąsienice motyli). Druga grupa szkodników to szkodniki ssące. Takimi są mszyce.