Kreda pastewna okazuje się bardzo dobrym dodatkiem paszowym w żywieniu bydła. To doskonałe źródło wapnia powinno znaleźć się w każdym gospodarstwie, któremu zależy na tym, by zwierzęta nie cierpiały niedoborów tego cennego składnika odżywczego.

Kreda pastewna jest bardzo dobrym dodatkiem i doskonale sprawdza się w żywieniu bydła. Stosuje się ją głównie jako komponent do pasz oraz premiksów. Zwierzęta można karmić także bezpośrednio, co nie musi jednak zawsze wiązać się z sukcesem, dlatego bezpieczniej jest wymieszać ją z paszą. Do mieszania paszy warto wykorzystać nowoczesny wóz paszowy marki BVL wyposażony w solidny ślimak mieszający paszę wykonany z wysokoodpornej stali HARDOX 400. Produkt ten jest niczym innym jak po prostu węglanem wapnia, czyli zmieloną skałą. Poza zastosowaniem w żywieniu zwierząt, stosuje się także w nawożeniu pól uprawnych. Jest zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami węglanu wapnia. Ten który używany jest w żywności, posiada dużo większe restrykcje, co jest oczywiście normalne, bo przeznaczony jest do jedzenie i nie może stwarzać zagrożenia dla konsumentów. Z tego też powodu kreda pastewna przeznaczona do spożywania przez zwierzęta jest droższa, bo proces produkcyjny jest dużo bardziej skomplikowany. Podczas produkcji należy z całą pewnością wykluczyć udział w produkcie metali ciężkich oraz substancji niepożądanych. Węglan wapnia nie może więc posiadać substancji obcych typu jak szkło, drewno w kawałkach, węgiel oraz metal. Program badań nad przygotowaniem surowca zawiera oznaczanie zanieczyszczeń kredy, ilość zawartego piasku oraz substancji nierozpuszczalnych w 15% roztworze kwasu solnego. Poza tym określa on udział wapnia, arsenu, wilgotność i pozostałości, które występują na sicie.

Zalety stosowania kredy pastewnej w żywieniu bydła

Jest bardzo wiele korzyści ze stosowania tego produktu. Jest tak oczywiście przez wzgląd na to, że kreda uzupełnia braki wapnia, które są częstsze wśród zwierząt niż nam się wydaje. Dlatego warto jest, choćby prewencyjnie, dołączyć ją do diety bydła. Wapń ma zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój kości i może zapobiegać chorobom takim jak osteoporoza oraz krzywica. Poza tym wapń jest odpowiedzialny za regulację pH układu pokarmowego, ma także istotne znaczenie w utrzymaniu prawidłowego zdrowia psychicznego zwierząt.
To jednak nie wszystkie korzyści ze stosowania węglanu wapnia jako żywnościowego dodatku. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście fakt utrzymania w prawidłowej kondycji tkanki kostnej, ale również mięśniowej, poza tym poprawia się znacząco kondycja zwierząt, zwiększona zostaje bowiem ich ruchliwość, a zwierzęta są mnie znużone i ospałe. Praca serca również ulega znacznej poprawie i poprawiona zostaje krzepliwość krwi.
Rynek dostarcza nam produktu występującego w różnych postaciach: popularna jest kreda pylista, ale także kreda drobnoziarnista oraz kreda gruboziarnista.
Cena kredy pastewnej jest dość zróżnicowana i zależy od tego w jakiej postaci jest sprzedawana oraz jaka jest jej zawartość wapnia. Nie są to w każdym razie ceny wygórowane i za tonę produktu nie zapłacimy majątku, a zyskamy bardzo potrzebny składnik uzupełniający dietę bydła, ale także i innych zwierząt hodowlanych.